Nu esti membru KeyPeople? Creeaza-ti contul!
Prenumele:*
Numele de familie:*
Adresa de email:*
Nume de utilizator (username):*
Parola de acces:*
Confirma parola:*
Nume companie:*
Pozitie ocupata:*
Introdu textul din imagine:*
Esti membru KeyPeople? Intra in cont!
Nume de utilizator:
Parola de acces:
Serviciul de HR KeyJobs poate fi accesat gratuit pana pe 31 decembrie 2013. Beneficiaza de avantajele portalului de resurse umane!

Activitatea pe forum a lui: Octavian Ungureanu

Data: Sambata, 1 Octombrie 2011 12:08:59
Inteleg nevoia de a promova produse si servicii, insa niste panouri care REVOLUTIONEAZA arhitectura? Este cam desantata initiativa. Pe de alta parte nu cred ca deranjeaza de-adevaratelea pe cineva, insa uita-te la cate persoane ti-au citit postul si vei intelege ca de fapt nu te ajuta cu absolut nimic in vanzari. Daca vrei sa ai un minim succes, explica in ce mod ajuta panourile acestea, sau...
Data: Marti, 9 August 2011 22:27:10
Compania mea, Trilitica Frame Invest -ArchitectureTrilitica Frame Invest -Architecture & Architecture & organizeaza un sondaj de opinie prin site-ul Office-Design.ro cu privire la spatiile de birouri. Va invit sa participati...
Data: Marti, 9 August 2011 22:25:47
Compania mea, Trilitica Frame Invest -ArchitectureTrilitica Frame Invest -Architecture & Architecture & organizeaza un sondaj de opinie prin site-ul Office-Design.ro cu privire la spatiile de birouri. Va invit sa participati...
Data: Vineri, 3 Iunie 2011 04:46:02
Articol preluat de pe site-ul www.building-design.ro In 2007 zeci de articole evidentiau nevoia imensa de cladiri de birouri clasa A. Comparatiile cu Budapesta, Varsovia si Praga aratau deficite de sute de mii, daca nu de...
Data: Vineri, 10 Decembrie 2010 11:12:18
Ce energie regenerabila?
Data: Vineri, 10 Decembrie 2010 11:10:28
Ok...ce sistem?
Data: Marti, 14 Septembrie 2010 07:01:10
Mi-a luat 5 luni sa citesc ce scrii tu aici.... scaderea preturilor micsoreaza numarul de clienti????????????? vin speculantii dar si end-userii???????? o piata normala e alcatuita din end-useri si dezvoltatori, speculantii ar trebui s fie 10% din piata, nu 50%. ce zici tu este ca bancul cu cei doi comercianti care isi vand unul altuia acelasi tablou, la fiecare vanzare mai adaugand 5$........
Data: Marti, 14 Septembrie 2010 06:50:15
Eu nu imi aduc aminte de mare optimism la inceputul lui 2009, in schimb e clar ca pesimismul s-a generalizat in 2010. @Sergiu: Apropos de locurile de parcare de langa bloc, mor de draci cand ii vad pe idioti cum se grabesc sa plateasca chirie pe asfalt la primarie pentru o doua linii albe pe marginea strazii. Imi cer scuze anticipat daca vreun interlocutor a "cumparat" locul de parcare de...
Data: Marti, 14 Septembrie 2010 06:40:18
Am sa ignor capcana si am sa intru in subiect. Capcana este ca esti project manager (PM). Varianta sugerata de tine cu PM+Echipe de constructori (EC) (constructor pentru structuri, constructor pentru finisaje + instalatori) are o problema esentiala din cate am vazut eu, spre deosebire de un Antreprenor General (AG): -AG-ul coordoneaza subcontractantii si tehnologic, spre deosebire de (EC)....
Data: Marti, 20 Aprilie 2010 17:28:33
A strans 300 de contacte. Cate contracte a incheiat? Care sunt semnele alea economice bune? 1. S-a oprit cresterea somajului???? De unde si pana unde? 2. Se relanseaza economia??? Tocmai a fost revizuita negativ tendinta de crestere. In plus, sa nu uitam ca orice crestere se refera la 2009, care este la -8% fata de 2008. 3. Oamenii aleg sa-si scoata economiile si sa cumpere? Care...
Data: Miercuri, 31 Martie 2010 17:52:28
Titlu:
Sergiu! Daca cineva nu plateste un credit (fie el client mare sau mic)... gata! s-a terminat din punct de vedere al bancilor, nu? - Clientul mic: - dupa ce a contractat cu 130-150.000 un apartament cu 3 camere in Militari pe varf de bula are o singura optiune - sa plateasca, sperand ca in 2-25-30 de ani cand va termina el de platit creditul, apartamentul sa valoreze undeva pe acolo. Daca...
Data: Joi, 11 Martie 2010 21:25:16
Titlu:
O casa mai veche este tot o casa, nu are de ce sa-i scada valoarea comparativ cu una noua. O casa poate fi folosita facandu-i numai reparatiile curente sute de ani. O masina doar cativa ani. Sincer, diferenta intre doua apartamente, unul vechi si unul nou...nu are de ce sa fie mai mare de cateva mii de Euro, costurile unor zugraveli, raschetat parchetul odata, eventual schimbate obiecte...
Data: Joi, 11 Martie 2010 16:08:38
Titlu:
Este ok observatia cu euro si cu leii.... si cea cu inghetarea salariilor, daca nu vorbim chiar de o diminuare. Sunt, intr-adevar, doua chestiuni: - una tehnica (terenuri+case) - una economica: salarii, puterea de cumparare Este clar ca o maturizare a pietei va exista doar cand si salariile vor avea o medie nu de 1000 de lei, ci de 1000 de euro, ceea ce inseamna de 3-4 ori mai mutl...
Data: Joi, 11 Martie 2010 15:46:24
Titlu:
Sorin, imi devii tot mai simpatic cu fiecare post nou.... Bravo!
Data: Joi, 11 Martie 2010 15:35:57
Titlu:
Subzidirile cam sunt interzise. Formele atipice nu inseamna neaparat o casa proasta. Uneori constrangerile terenului fac sarea si piperul..... Astfel de terenuri nu sunt de lepadat imediat. Este adevarat ca pot fi periculoase, dar sunt cazuri si cazuri. In rest nu am sa rad... ma asteptam sa nu se prea gaseasca terenuri ok si la preturi ok. In fond, terenurile vor pica ultimele. De ce?...
Data: Joi, 11 Martie 2010 15:09:19
Ce am citit in primele posturi cam sunt banalitati. Intrebarea nu este cum trebuie sa fie u site, ci ce cauta potentialul meu client online. Prima regula este ca indiferent ce ai vinde tu online (produse, servicii etc), cine esti tu ce vrei sau cum esti, prus si simplu nu conteaza. - Potentialul client nu te cauta pe tine sau serviciile tale Clientul cauta un raspuns la o problema...
Data: Joi, 11 Martie 2010 14:43:48
Titlu:
Intrebare. Clientii tai care au bugete de 300.000, pot cumpara terenuri nu mai scumpe de 200.000? pentru ca daca raspunsul este da, atunci ei isi pot construi case exact cum isi doresc ei. Intr-adevar, ce s-a construit pana acum este de foarte slaba calitate (nu ma refer la structura de rezistenta), ci la arhitectura caselor, la calitatea lor intrinseca. Piata caselor-vilelor si bine...
Data: Joi, 11 Martie 2010 14:35:59
Titlu:
Eu sunt arhitect, asa ca nu voi tine partea nimanui.... Si anunturile particularilor sunt manipulatoare, in felul lor. Ele reprezinta de fapt preturile cerute, nu cele la care se face tranzactia. Pe de alta parte, sunt convins ca proprietarii site-urilor nu au cum sa verifice veridicitatea informatiilor, asa ca nu ar trebui sa va mire ca si prin aceste site-uri se manipukleaza. Exemplu:...
Data: Joi, 11 Martie 2010 13:25:20
Titlu:
Seamana un pic cu filmele de razboi, in care toata lumea trebuie sa astepte sa se apropie inamicul suficient de mult astfel incat focul deschis sa fie eficient. Tot prin filme, se gaseste mereu cate unul sa traga inainte.... Nu stiu ce sa zic de cererea care se acumuleaza, e foarte discutabil. Exceptandu-i pe cei care stau in garsoniera si acum li se naste un copil... sau cei care se muta...
Data: Joi, 11 Martie 2010 05:06:05
Titlu:
Cei de care vorbesti tu, Sorin, nu te vor lasa ei sa-i ignori.... Eu personal le--as factura 100 de Euro si i-as sfatui sa nu cumpere. Nu inca. Mie imi este greu insa sa fac asta. Tu ai putea sa iei banii ca un avans la comisionul viitor, pentru viitoarea cumparare a unei proprietati de vis, la un pret extraordinar de mic.
Data: Joi, 11 Martie 2010 05:02:46
Titlu:
Cum adica trendul este pozitiv si o sa depasim criza in 2-5 luni, daca vrea Domnul???? Ce treaba are Puterea Divina cu piata imobiliara? Daca se implica Dumnezeu in piata imobiliara, ne asigura fiecaruia un acoperis deasupra capului, iar daca era intr-adevar generos, aveam si burtile pline! Daca ma intrebati pe mine, El fie nu este interesat de piata imobiliara, fie face o treaba a naibii de...
Data: Joi, 11 Martie 2010 04:44:16
Pentru cladirile noi exista norme de proiectare. Aceste norme duc automat cladirea intr-o zona eficienta energetic. Ideea unui certificat energetic face parte din complexul Climategate. De ce ar fi mai important un certificat energetic si nu o expertiza tehnica, daca tot este sa ne ingropam in hartii? Eu cred ca este mai important sa stii ca nu iti va cadea casa in cap, decat faptul ca...
Data: Joi, 11 Martie 2010 04:24:03
Titlu:
Ma bucur sa va (re)intalnesc, Domnule Covaliu! Da, totul o luase un pic razna si toata lumea intrase intr-o hora din care nu mai vroiam sa iesim. vreau sa va dau un exemplu relevant, zic eu, mai ales ca este vorba de propria mea persoana. Eu am facut mult timp evaluari ale unor terenuri: suprafete construibile, arii desfasurate, utile, costuri, costuri per mp, etc. De la sfarsitul lui...
Data: Joi, 25 Februarie 2010 09:59:12
Titlu:
Ca principiu nu discutam pentru a gasi sfaturi bune pentru potentialii cumparatori, cum esti tu, draga Anonim! Exista clar doua interpretari ale situatiei de fata: 1. Piata a ajuns la minim, de aici incolo nu va face decat sa creasca si sa se dezghete tot mai mult. 2. Fiind inghetata, nu se poate spune ca piata a ajuns la un minim, ceea ce inseamna ca scaderea poate continua, iar faptul ca...
Data: Miercuri, 24 Februarie 2010 18:32:27
Titlu:
Ah... Intr-adevar, pana acum nu a facut decat sa amane ceea ce eu cred ca este inevitabilul, impreuna cu alte gogorite, cum ar fi ca se va relua creditarea cand vor veni banii de la FMI, cand va scadea BNR rezervele minime, cand.... Nimic nu a avut rezultat, sa este. Guvernul s-a gandit la un moment dat sa incurajeze somajul tehnic, a lovit drept la mir sute de mii de firme (forfetarul,...
Data: Miercuri, 24 Februarie 2010 17:11:46
Titlu:
Draga Robert, Am citit cateva posturi de pe blogul tau, dar nu vad decat ca ne dai dreptate. In "revirimentul 2010" ai ca principal argument faptul ca deja preturile sunt jos. Sa spunem ca asa este. Dar doua posturi mai incolo, faci niste calcule (pertinente) in care stabilind un barem de 1000 Euro/mp, consideri ca terenul nu are de ce sa fie mai mult de 30-35% din valoarea cladirii....
Data: Marti, 23 Februarie 2010 11:50:03
Titlu:
In partea cu lipsa proiectelor poate ca trageam un pic spuza pe turta mea. Mai devreme la acest topic am spus si eu ca va fi importanta decizia bancilor. Ideea este ca nu executarea clientilor finali va fi hotaratoare, ci a dezvoltatorilor care in conditii de piata in cadere nu mai au produsele profitabile. Daca eu personal as avea de luat decizia in cadrul unei banci as incerca sa...
Data: Marti, 23 Februarie 2010 04:54:14
Titlu:
Inseamna ca nu am citit eu cu atentie ce ai scris inainte. In fata dezvoltatorilor este o decizie care trebuie luata: reduc pierderile, vanzand cat mai repede, sau asteapta, intr-adevar, "relansarea pietei", "relansarea creditarii", "relansarea economiei". Grea decizie! Ar putea sa vanda, dar daca isi revine piata? Daca "Prima casa", sau daca "banii de la FMI"...? Pe de alta parte, nici...
Data: Vineri, 19 Februarie 2010 12:52:18
Titlu:
Diferenta intre consultant si agent imobiliar la ce se refera? Exista cazuri cand este nevoie de un consultant. Cand cineva cauta un birou pentru 980 de angajati, are nevoie de un consultant pentru a stabili necesarul de spatiu. Cand cineva cauta un teren pentru a construi un bloc sau o cladire de birouri, are nevoie de un consultant. Ce mi se pare oarecum ciudat este ca aceasta zona este...
Data: Miercuri, 17 Februarie 2010 01:24:27
Poate ca degeaba ma pricep cat de cat la constructii, poate nu inteleg piata. Eu as numi revenire momentul in care piata este lichida. Adica nu trebuie sa astepte nici vanzatorul, nici cumparatorul pentru a obtine pretul pietei, oricare ar fi el. Degeaba este piata sus daca eu nu pot vinde o garsoniera la pretul acela mare. Sunt de acord ca vanzatorii isi permit sa amane sau sa astepte...