Nu esti membru KeyPeople? Creeaza-ti contul!
Prenumele:*
Numele de familie:*
Adresa de email:*
Nume de utilizator (username):*
Parola de acces:*
Confirma parola:*
Nume companie:*
Pozitie ocupata:*
Introdu textul din imagine:*
Esti membru KeyPeople? Intra in cont!
Nume de utilizator:
Parola de acces:
Serviciul de HR KeyJobs poate fi accesat gratuit pana pe 31 decembrie 2013. Beneficiaza de avantajele portalului de resurse umane!

Activitatea pe forum a lui: Ramona Constantin

Data: Luni, 16 August 2010 17:14:04
Se pare ca aproape 70% dintre managerii britanici au ajuns in functii de conducere accidental, potrivit unui studiu . Autorii acestuia atrag atentia asupra consecintelor negative pe care lipsa de pregatire a managerilor o poate...
Data: Joi, 13 Mai 2010 16:47:25
Scad salariile, pensiile, ajutorul de somaj, indemnizatia pentru cresterea copilului si lista ar putea fi completata in zilele urmatoare de Guvern, dar Altex nu se lasa, mai ales ca electronicele si...
Data: Marti, 13 Aprilie 2010 12:31:27
Pentru ca unii romani nu-si mai permit sa dea pe un pachet de tigari 10 lei si nici nu pot renunta la viciu, au apelat la compromis: tigarile de contrabanda, mai proaste, cei drept, dar .... Si iata ca producatorii de tigari nu au stat cu mainile in san, pentru ca vanzarile le-au fost afectate, si ne dau o lectie de spirit civic. Exact ce ne lipsea!
Data: Miercuri, 7 Aprilie 2010 16:00:22
Ca bugetele de publicitate s-au redus, stim cu totii. Dar ce branduri/companii din Romania considerati ca sunt atat de puternice, au o identitate atat de puternica, incat sa-si permita sa renunte definitiv la a cheltui bani pe publicitate fara ca vanzarile sa le fie afectate semnificativ? Lista o deschid eu cu Coca-Cola si astept sa o completati :) Poate reusim si un top 10 dupa nominalizari.
Data: Miercuri, 17 Martie 2010 17:53:11
Bugetarii si-ar putea recastiga drepturile salariale de care se bucurau in 2009 prin unele modificari aduse legii salarizarii unice. Intrebarea care se pune in mod inevitabil, chiar daca cele doua medii - stat si privat - functioneaza...
Data: Miercuri, 10 Martie 2010 17:34:23
Sa mintim poporul cu televizorul, ca doar s-a obisnuit! Sau daca nu, sa-i furnizam informatii pe care nu le poate verifica si poate il pacalim! Nu avem nimic de pierdut, nu ne trage nimeni de urechi... Serviciul 118.932 (aflare date clienti) de la Romtelecom este cel mai bun din Europa - potrivit cui, cine zice? Colgate este pasta de dinti cea mai utilizata si recomandata de...
Data: Joi, 4 Martie 2010 14:57:23
Interesanta ipoteza. Nu stiu insa cum s-ar putea demonstra. Poate vine o reactie din partea unui reprezentant al unui site de recrutare ...
Data: Miercuri, 3 Martie 2010 17:38:39
Potrivit site-ului de recrutare MyJob, exista locuri de munca anuntate de companii pentru care au aplicat peste 5.000 de persoane. 5.000??? Da, mai exact 5.350. Bine ca nu sunt pusa in situatia sa-mi caut un...
Data: Miercuri, 24 Februarie 2010 16:20:27
Acesta ar fi in esenta sfatul/raspunsul unui bugetar, aflat pe o pozitie buna in sistemul de stat, la remarca potrivit careia, in Romania, faptul ca ai o facultate nu mai insemna nimic. "E bine sa o ai, nu se stie niciodata cand iti trebuie ... poate nu poti avansa din cauza ca nu o ai". Este de prisos sa mai spun ca intr-o companie privata avansarea se face pe rezultate, nu pe hartii. As fi...
Data: Miercuri, 17 Februarie 2010 17:40:38
A fost si eram disperata sa gasesc telecomanda sa schimb postul. Reclama e un pic mai veche ... de prin vara ...
Data: Miercuri, 17 Februarie 2010 17:24:03
Acest gand mi-a trecut prin minte in urma acestei discutii pe care am avut-o cu un prieten si pe care o redau din memorie: Prietenul: - Nu am putea oare sa interzicem reclamele proaste? Eu: - Imposibil, nu se pot stabili niste criterii obiective dupa care sa se aprecieze daca o reclama este buna sau proasta. Dar de ce te-ai gandit ca ar fi nevoie de asa ceva? Prietenul: Pentru ca asa...
Data: Miercuri, 3 Februarie 2010 17:24:50
CNA a interzis saptamana trecuta difuzarea clipului publicitar Lay's, in urma sesizarilor facute de diverse ONG-uri cu privire la faptul ca acesta reclama transmite ideea ca o femeie se defineste exclusiv prin atributele sale...
Data: Miercuri, 27 Ianuarie 2010 15:41:05
Reprezentantii companiilor de trainguri sustin ca tot mai multi angajati urmeaza cursuri de perfectionare profesionala pe propria cheltuiala. Nu consider aceasta initiativa, in masura in care ea exista si poate fi confirmata de oameni din interiorul companiilor din Romania, ca fiind nepotrivita, ci din contra. Este absolut normal sa investesti in cariera ta. Intrebarea mea este insa alta:...
Data: Vineri, 15 Ianuarie 2010 12:39:52
Asa cum aratam in articolul [url=Cum facem sa gestionam atatea site-uri si retele de socializare in care ne-am inscris sau ne mai inscriem ...?]Companiile romanesti au inceput sa umble pe Twitter. Ce oportunitati si pericole le asteapta[/url], sunt cel putin doua posibilitati: un angajat care sa se ocupe de gestionarea acestor conturi, care in masura in care sunt foarte multe, probabil ca nu...
Data: Miercuri, 13 Ianuarie 2010 16:15:37
Dupa numirea lui Andrei Gheorghe in functia de consilier pe probleme de comunicare al ministrului de Finante, care "dupa trei zile era terminat, era muci, nu se mai tinea pe picioare", dupa spusele domnului Sebastian Vladescu, acesta pluseaza: Dan Bittam, consilier pe probleme de feedback de la populatie. De ce ??? De ce un om cu notorietarea, cel putin locala, a lui Dan Bittam, daca nu si...
Data: Miercuri, 16 Decembrie 2009 16:57:14
Citeam zilele trecute in presa internationala ca Dell, al treilea producator de PC-uri din lume, a reusit sa genereze vanzari de 6,5 milioane dolari ca urmare a promovarii pe Twitter. Interesant, mi-am zis. Hai sa vedem ce companii din Romania au cont de Twitter: Vodafone. LG, Dacia, BMW eMag si alte cateva. Am citit si cateva posturi: stiri despre marca, concursuri cu bilete la film,...
Data: Miercuri, 9 Decembrie 2009 16:42:51
De la mesaje outdoor si pana la campanii online, mesajele electorale continua si dupa alegeri. "Majoritatea ati votat impotriva voastra! La Navodari ne va fi foarte greu si mie si voua. Jur ca nu meritam asta! Primar, Matei Nicolae". Acesta este mesajul pe care primarul din Navodari l-a afisat la kilometrul zero al orasului. La ce bun? "Unii mi-ati dat incredere, altii mi-ati dat o...
Data: Miercuri, 2 Decembrie 2009 17:34:28
In Statele Unite si Marea Britanie se fac pasi mici, dar importanti, in incercarea de a pune capat erei gratuitatii in presa online. Varful de lance al acestei initiative este Rupert Murdoch, magnatul media al carui trust (News Corp) editeaza The Times, The Sun sau New York Post, si care a declarat chiar astazi ca a cerut celorlalte trusturi de presa sa nu mai distribuie continut gratuit,...
Data: Joi, 26 Noiembrie 2009 15:32:40
Traian Basescu i-a acuzat pe Dinu Patriciu si Sorin Ovidiu Vantu ca i-au convocat pe Mircea Geoana si Crin Antonescu pentru a le dicta strategia economica a potentialului guvern Klaus Johannis. Actualul presedinte al tarii blameaza asadar interventia oamenilor de afaceri in mediul politic (ca si cand ar fi o noutate). Fara sa stiu daca implicarea oamenilor de afaceri este rea numai atunci...
Data: Miercuri, 18 Noiembrie 2009 16:20:40
Producatorul german de lactate Muller si-a anuntat intrarea pe segmentul de lapte al pietei locale, sub brandul "Lapte din Alpi". Lapte din Alpi? De ce imi suna cunoscuta sintagma asta? Pentru ca o asociez cu Milka: "Milka, ciocolata cu lapte din Alpi", "Milka, cea mai fina tentatie din Alpi", "Cu Milka mergi la schi in Alpi";,"Vino cu Milka in Alpi"; s.a.m.d. Este clar ca, cel putin in...
Data: Vineri, 25 Septembrie 2009 13:17:24
Chiar daca piata auto este in cadere libera, reprezentanta Ferrari din Romania spune ca a refuzat 20 de potentiali clienti, din cauza "modului ostentativ in care isi afisau banii si a dorintei lor de a conduce Ferrari, pentru a fi remarcati".