Nu esti membru KeyPeople? Creeaza-ti contul!
Prenumele:*
Numele de familie:*
Adresa de email:*
Nume de utilizator (username):*
Parola de acces:*
Confirma parola:*
Nume companie:*
Pozitie ocupata:*
Introdu textul din imagine:*
Esti membru KeyPeople? Intra in cont!
Nume de utilizator:
Parola de acces:
Serviciul de HR KeyJobs poate fi accesat gratuit pana pe 31 decembrie 2013. Beneficiaza de avantajele portalului de resurse umane!

Forum KeyPeople piete de desfacere pentru produsele agricole si alimentare romanesti

Forum KeyPeople: Domenii de interes » Companii » piete de desfacere pentru produsele agricole si alimentare romanesti
Adelina Maries
Adelina Maries: piete de desfacere pentru produsele agricole si alimentare romanesti
Acum un an sau mai mult (Vineri, 26 Februarie 2010 17:36)
Stimati domni,

Ca tema pregatitoare pentru simpozionul legat de legislatie, politici concurentiale si piete de desfacere pe care doresc sa-l organizez in acest an, va invit la un dialog deschis sa analizam impreuna care sunt oportunitatile de desfacere ale prodselor agricole si alimentare romanesti.

In general producatorii de mezeluri si lactate din categoria IMM-uri au piete de desfacere magazinele de la coltul blocului, taranii isi vand legumele in piata iar altii raman cu ele in depozit.

Sugestia mea este crearea unui lant national de magazine care sa desfaca produse din sectorul agro-alimentar, romanesti cu prezenta in fiecare oras din tara si sa se aprovizioneze local.

va rog sa veniti si cu alte analize si probleme in discutie

Va multumesc
anonim
Anonim: Lantul de magazine
Acum un an sau mai mult (Vineri, 26 Februarie 2010 17:55)
Sunt necesare acordurile primariilor si definitoriu, ale primarilor, pentru dezvoltarea lantului de magazine romanesti. O idee ar fi sa-i cooptati ca actionari ca sa semneze.

Cine le va finanta?
Sunt cateva exemple in piata, care au intampinat greutati in criza, Trident Sibiu( mall-ul nu s-a mai deschis), Pic Arges si Wolf Bran, Camulung Muscel si Curtea de Arges.Factori au fost ipsa de lichidiati dar si comportamentul pietei. Ultimii, credem ca au iesit cu bine.

Ideea nu ar fi rea dar trebuie sustinuta financiar si logistic.
Acum intra puternic in piata Lidl si Spar.

Si gama de produse lasa de dorit, putine firme reusesc abia sa-si finanteze micile magazine.
Aprovizionare lasa de dorit iar daca va fi facuta doar cu produse locale, vor fi diferente crase intre zone.

Intai trebuie dezvoltata reteaua de antrepozite, cu partea de achizitii si sortare.

In criza, ideea ar fi ca producatorul " sa lase marfa in consignatie" cu plata scadenta la termen, de o luna, de ex., cu pierderile de rigoare in caz de deteriorare a produselor ( legume, fructe ).
Unii producatori, de carneturi, nu vor accepta acest sistem, iar produsele perisabile ies din discutie.

Daca aveti bani si studii clare, va rugam dezvoltati.
Adelina Maries
Acum un an sau mai mult (Vineri, 26 Februarie 2010 18:03)
referitor la lanturile de magazine sugerez
crearea de SA-uri cu actionari proprietari de spatii comerciale, furnizori de servicii de logistica, o parte dintre producatori si alti detinatori de capital financiar. Nu pot fi detinute de o singura persoana sau 2-3 asociati, trebuie stiut ca pentru a deveni mare si puternic e nevoie de unitate. Certuri si neintelegeri apar peste tot.

Unul din pricipalele aspecte legate de piete de desfacere - este educarea obiceiului de consum.

Pe urma trebuie analizata calitatea produselor pentru ca trebuie recunoscut nu toti producatorii de mezeluri si lactate au calitate si folosesc tot felul de aditivi. Pentru asta exista codex alimentarius, invit a se studia

Dan Paulescu
Dan Paulescu: ...IDEEA sau SUBIECTUL sunt GENIALE, dar...
Acum un an sau mai mult (Luni, 08 Martie 2010 10:24)
...modul de a o gandi si de a o expune aici: este foarte superficial!
Adelina Maries
Acum un an sau mai mult (Marti, 09 Martie 2010 03:40)
Dan Paulescu

Dan,... te rog dezvolta, din ce punct de vedere spui ca este foarte superficial? ....

Da-mi voie sa ti-o iau inainte si sa-ti spun ca dintr-un anumit punct de vedere ai dreptate... dar acesta este doar unul singur... te astept deci cu raspunsul corect

Dan Paulescu
Dan Paulescu: PROBLEMA este
Acum un an sau mai mult (Marti, 09 Martie 2010 16:54)
...ca pentru orice "capital" sau "bun" autohton nu este valorificat la adevarata valoare (nepretuita valoare!)! Pana acum ne-au furat (sau ne-am furat) caciula!!!

..iar pentru orice idee buna (sau nu) de afaceri...trebuie capital financiar (mai trebuie si management, si marketing si alte calitati) dar mai ales CAPITAL FINANCIAR!!! ...si de unde acesta?

Recunosc ...sunt o gramada de surse de finantare "post-aderare", dar contributia proprie (pentru ca nu? intai investesti si abia apoi ti se deconteaza)... deci, inca nimeni nu vrea sa faca ceea ce expuneai tu ca idee, pentru ca ...atunci ar scadea importurile, si beneficiile si comisioanele altora...!!!

Dar ideea ta este frumoasa si ...realizabila, daca ar fi capital financiar!!! ...eu am studiat-o!!!

Adelina Maries
Dan Paulescu

Dan,... te rog dezvolta, din ce punct de vedere spui ca este foarte superficial? ....

Da-mi voie sa ti-o iau inainte si sa-ti spun ca dintr-un anumit punct de vedere ai dreptate... dar acesta este doar unul singur... te astept deci cu raspunsul corect

Octavia Cladoveanu
Octavia Cladoveanu: sistem logistic de colectare a legumelor romanesti
Acum un an sau mai mult (Luni, 24 Mai 2010 11:25)
Studiez destul de serios aceasta problema. De fapt scriu un proiect pe care vreau sa-l finantez cu surse proprii si europene. Ideea este ca distributia sa fie in retelele de hypermarket, sub un brand romanesc (eu m-am gandit la 'proaspat culese').

Voi depune proiectul in iunie si sper sa pot demara in septembrie.

ideea generala este ca aceste legume sa ajunga in 48 ore de la producator la hypermarket. Ele vor fi ambalate pentru a nu se amesteca sau confunda cu cele turcesti, iar termenul de valabilitate va fi destul de redus. Ce nu se vinde fa fi preluat ca retur si se va transforma in conserve. In perioada de extrasezon vom vinde conserve din legumele respective.

Orice parere propunere sau intrebare imi poate fi de ajutor. Va multumesc anticipat pentru transmiterea lor.

Octavia
Daniel Alexandru
Acum un an sau mai mult (Vineri, 28 Mai 2010 11:41)
Sunt curios cum va functiona acest proiect...practic.

Sa luam exemple pentru a ne fi mai usor. Pentru perioada in care sunt pe piata pepenii romanesti.

Vor iesi in hypermarket mai ieftine decat in piata? ar trebui sa contina TVA, 16% impozit, taxa de raft, transport etc.
Acestea vor trebui sa concureze cu produsele vandute pe marginea tarlalei, produse ce nu contin nimic din ce se adauga mai sus, ba mai mult se poate degusta la fata locului, se poate negocia si avem certitudinea ca e romanesc.

In acelasi timp, cand piata are exces de productie, procesatiorii de legume, fructe cauta sa achizitioneze direct de la producator pentru a obtine preturi bune, si o calitate care sa le permita sa le mai tina in stoc pana la procesarea efectiva. De ce ar mai cumpara produsele neconforme de la un lant de hypermarket-uri care odata listate ...sunt purtatoare de TVA, 16% si restul....

Si ca ultim contra argument, cat va dura pana ce aceasta activitate se va transforma intro modalitate de a vinde produse din import sub eticheta romaneasca...regula dictata de dorinta de profit a orcarei companii.

Nu cred ca cineva va lucra cu minim de profit doar din dorinta de a oferi o sansa produselor romanesti.
Adelina Maries
Adelina Maries: Re: piete de desfacere pentru produsele agricole si alimentare romanesti
Acum un an sau mai mult (Luni, 23 August 2010 15:40)
@Octavia- ideea e una buna cu etichetat ?proaspat culese?. Sa patrunzi in hipermarket-uri???? Doar vorbeste cu alti producatori romani de fructe si legume si vezi ce oferte primesc de la hipermarket. In plus hipermarket-urile cand vin in RO, vin si cu furnizorii deja contractati (MAREA MAJORITATE, CINE SUNT ACESTI FURNIZORI? SE POT VERIFICA, NU E GREU)Pentru orice exista un inceput. Indiferent daca reuseste sau nu ideea ta, e foarte important faptul ca incerci, incetul cu incetul vor veni si altii cu alte ideei si propuneri concrete si poate intr-un an doi va invata si piata romaneasca sa se apere singura fara sa asteptam sa ne apere ?statul? . Economia libera de piata asta inseamna conform teoriei, practic - un exemplu producatorii de carne olandezi au primit subventii de la stat, in consecinta preturi mult mai mici decat kg la producatorul roman cu tot cu costurile de import si asa au iesit de pe piata multi producatori romani. Importatorii RO nu au gandit pe termen lung si datorita faptului ca multi nu au avut cunostinte despre economie doar bisnitareala si probabil citite vreo 2-3 cati de managementu afacerilor.
Ca piata va trebui sa invatam sa ne aparam singuri, sa ne negociem interesul pe principiul win-win ar fi ideal.

Adelina Maries
Adelina Maries: Re: piete de desfacere pentru produsele agricole si alimentare romanesti
Acum un an sau mai mult (Luni, 23 August 2010 15:43)
@Daniel, nu pot sa-ti contrazic pragmantismul. In viziunea ta care ar fi solutiile ideale de a apara producatorii agricoli autohtoni de concurenta straina???
Adelina Maries
Acum un an sau mai mult (Sambata, 04 Septembrie 2010 03:49)
de curand mi s-a intamplat sa gasesc o stire care a fost prezentata la PRO TV
Stirea sustine ca de luni de zile consumam rosii fortate artficial cu chimicale.
Intreaga informatie o gasiti accesand linkul

http://stirileprotv.ro/stiri/social/de-luni-de-zile-mancam-rosii-vopsite-cu-chimicale-multe-cancerigene.html
fgd cghfgh
fgd cghfgh: Re: piete de desfacere pentru produsele agricole si alimentare romanesti
Acum un an sau mai mult (Vineri, 17 Septembrie 2010 17:05)
salut!

iarna trecuta am petrecut cateva zile intr-o statiune langa salzburg.
mergand cu masina, puteai vedea, mai ales dimineata, cum cisternele unei/unor firme recoltau laptele direct de la producatori.
acestia veneau si asteptau disciplinati cu diverse camionete mai mari sau mai mici, in parcarile de pe marginea drumului.
este un motiv pentru care lume care are salariul mediu 3000 euro, evident ca pe luna, plateste 0.5 euro pentru un litru de lapte. am consumat; este ca cel baut pe prispa.

unul dintre defectele noastre este ca incercam sa inventam ce altii fac de generatii, probabil.
daca este asa de simplu si, este garantat, trebuie incurajat ministerul agriculturii sa trimita niste domni sa studieze subiectul si sa-l implementeze si la noi.
asta o data;
apoi tot niste domni din acelasi minister ori si din altele sa provoace discutii cu mediul privat (hypermarket-urile de ex.) si sa-i "roage frumos" sa-si organizeze logistica sa recolteze ei direct de la tarani ce acestia produc.
autoritatile locale, evident impreuna cu comunitatea locala, sa se organizeze sa gaseasca niste spatii, sa se faca licitatii, acolo "pe gazon" ori sa se stabileasca din timp preturi cu consiliile locale etc. etc.
in acest fel as putea cumpara, posibil mai ieftin, si aici este un subiect de discutie, un fruct, o pasare, un carnat, o leguma etc., toate veritabile.
in bucuresti sunt cateva magazine cu produse eco - diferentele de pret de la unul la altul sunt enorme si pentru cunoscatori in ale tehnologiei traditionale, impertinente si evident asa cum este si managementul acestor afaceri, lipsite de logica;

este insa foarte posibil ca domnii din ministere "sa fie prinsi cu neste trebi extrem de importante" si atunci solutia este la un antreprenor "musculos" si indubitabil si obligatoriu vizionar.
spor !
RADU DAN RADACINA
RADU DAN RADACINA: Re: piete de desfacere pentru produsele agricole si alimentare romanesti
Acum un an sau mai mult (Miercuri, 29 Septembrie 2010 11:16)
Adelina Maries
Stimati domni,

Ca tema pregatitoare pentru simpozionul legat de legislatie, politici concurentiale si piete de desfacere pe care doresc sa-l organizez in acest an, va invit la un dialog deschis sa analizam impreuna care sunt oportunitatile de desfacere ale prodselor agricole si alimentare romanesti.

In general producatorii de mezeluri si lactate din categoria IMM-uri au piete de desfacere magazinele de la coltul blocului, taranii isi vand legumele in piata iar altii raman cu ele in depozit.

Sugestia mea este crearea unui lant national de magazine care sa desfaca produse din sectorul agro-alimentar, romanesti cu prezenta in fiecare oras din tara si sa se aprovizioneze local.

Va multumesc

Buna ziua,

nu sunt in masura sa emit judecati in materie, va prezint insa un caz asa cum a fost....
acum 4 ani am inceput o afacere cu o mica ferma agricola. Am locuit cativa ani in Germania si in loc sa bat magazinele de acolo am batut comunitatile de unde am cules informatii despre cum fac cei de acolo "sa nu moara de foame".
Ajungand acasa, am organizat ferma parintilor in asa fel incat sa pot livra diferite produse : lapte (2 vaci cu lapte) carne (pasari ca.100), oua (atentie: separat pasarile pentru oua de cele pt.carne!),produse din porc(i)(toate afumaturile din 3 porci le-am vandut) unt, branza(cateva capre sunt solutia),legume, verdeturi (nu glumesc, inclusiv patrunjel si altele), flori (iar nu glumesc, se vand bine la hoteluri pt. decoratiuni)conserve de casa (gemuri, dulceata, sirop, muraturi).
Am cumparat un autoturism utilitar (Dacia) si cu bani putini din Germania o instalatie de conservare a alimentelor pe perioada transportului.
In ca.3 luni aveam clienti 5 restaurante din orasul apropiat si 4 hoteluri si pensiuni care cumparau numai de la mine pe baza de comanda cu o zi inainte.Mai cumparam de la vecini ca sa fa fata.
Acum, cel care a preluat afacerea are 4 masini si deserveste in 2 judete.
Asa se aprovizionau pensiunile si unele hoteluri mai mici din Germania, prin contracte directe cu producatorul(am urmarit personal timp de 1 an si am vizitat si "producatorul"- o casa cu 2-3 hectare de teren si o curte cu animale excelent organizata).De stocare nu e nevoie, plecam in fiecare dimineata (inclusiv sambata si duminica)cu totul, lasandu-mi parintii si fara oua pentru micul-dejun.
Daca esti serios si te ocupi, rezultatul e pe masura.
O singura problema am intampinat : era o munca totala, ceea ce pe romanul din mine (cu ADN de functionar public) ma nemultumea. Insa experienta lucrului pe santier in strainatate mi-a schimbat mentalitatea asa ca oboseala o tratam cu somn, deci...a fost bine.
De ce am renuntat? Inginerul din mine s-a revoltat si si-a cerut drepturile, deci iata-ma iar la planseta si computer. Insa nu glumesc, au fost 4 ani de experienta interesanta, o recomand.
Hypermarketuri ???, Cisterne care sa achizitioneze lapte sau alte produse de la tarani???? Cand ati fost ultima oara la tara? Sau pentru bibliografie va rog sa vizionati din nou filmul lui Stere Gulea, Morometii: in mentalitate nu s-a schimbat nimic de atunci.Mai adaug sistemul en-gros-istilor care va fi f.deranjat, cu consecinte romanesti.
Eu as propune ca mai intai producatorii sa-si organizeze propria activitate (numai vandutul in piata sau pe marginea oricarui drum nu e o solutie de durata)apoi se poate discuta de preluarea unor produse cu beneficii de ambele parti, si de ce nu, sa ne gandim si la consumatorul final; pana la urma el suporta tot acest lant.
In continuare, asa cum constat, exista foarte multi oameni la noi care sunt priceputi in acest domeniu, problema este ca atunci cand ne alegem structurile de conducere care ar putea in sfarsit reglementa activitatea din domeniu, alegem doar incompetenti sau plictisiti care nu fac nimic bun.
Deci, pentru a avea rezultate macro, tot de la capul pestelui trebuie sa incepem... altfel ramanem la microfermele precum cea din povestea mea.

mult succes,
Dan
Hardy Bergman
Hardy Bergman: Re: piete de desfacere pentru produsele agricole si alimentare romanesti
Acum un an sau mai mult (Duminica, 03 Octombrie 2010 11:23)
RADU DAN RADACINA
Adelina Maries
Stimati domni,

Va multumesc

Buna ziua,

nu sunt in masura sa emit judecati in materie, va prezint insa un caz asa cum a fost....
acum 4 ani am inceput o afacere cu o mica ferma agricola. Am locuit cativa ani in Germania si in loc sa bat magazinele de acolo am batut comunitatile de unde am cules informatii despre cum fac cei de acolo "sa nu moara de foame".
Ajungand acasa, am organizat ferma parintilor in asa fel incat sa pot livra diferite produse : lapte (2 vaci cu lapte) carne (pasari ca.100), oua (atentie: separat pasarile pentru oua de cele pt.carne!),produse din porc(i)(toate afumaturile din 3 porci le-am vandut) unt, branza(cateva capre sunt solutia),legume, verdeturi (nu glumesc, inclusiv patrunjel si altele), flori (iar nu glumesc, se vand bine la hoteluri pt. decoratiuni)conserve de casa (gemuri, dulceata, sirop, muraturi).
Am cumparat un autoturism utilitar (Dacia) si cu bani putini din Germania o instalatie de conservare a alimentelor pe perioada transportului.
In ca.3 luni aveam clienti 5 restaurante din orasul apropiat si 4 hoteluri si pensiuni care cumparau numai de la mine pe baza de comanda cu o zi inainte.Mai cumparam de la vecini ca sa fa fata.
Acum, cel care a preluat afacerea are 4 masini si deserveste in 2 judete.
Asa se aprovizionau pensiunile si unele hoteluri mai mici din Germania, prin contracte directe cu producatorul(am urmarit personal timp de 1 an si am vizitat si "producatorul"- o casa cu 2-3 hectare de teren si o curte cu animale excelent organizata).De stocare nu e nevoie, plecam in fiecare dimineata (inclusiv sambata si duminica)cu totul, lasandu-mi parintii si fara oua pentru micul-dejun.
Daca esti serios si te ocupi, rezultatul e pe masura.
O singura problema am intampinat : era o munca totala, ceea ce pe romanul din mine (cu ADN de functionar public) ma nemultumea. Insa experienta lucrului pe santier in strainatate mi-a schimbat mentalitatea asa ca oboseala o tratam cu somn, deci...a fost bine.
De ce am renuntat? Inginerul din mine s-a revoltat si si-a cerut drepturile, deci iata-ma iar la planseta si computer. Insa nu glumesc, au fost 4 ani de experienta interesanta, o recomand.
Hypermarketuri ???, Cisterne care sa achizitioneze lapte sau alte produse de la tarani???? Cand ati fost ultima oara la tara? Sau pentru bibliografie va rog sa vizionati din nou filmul lui Stere Gulea, Morometii: in mentalitate nu s-a schimbat nimic de atunci.Mai adaug sistemul en-gros-istilor care va fi f.deranjat, cu consecinte romanesti.
Eu as propune ca mai intai producatorii sa-si organizeze propria activitate (numai vandutul in piata sau pe marginea oricarui drum nu e o solutie de durata)apoi se poate discuta de preluarea unor produse cu beneficii de ambele parti, si de ce nu, sa ne gandim si la consumatorul final; pana la urma el suporta tot acest lant.
In continuare, asa cum constat, exista foarte multi oameni la noi care sunt priceputi in acest domeniu, problema este ca atunci cand ne alegem structurile de conducere care ar putea in sfarsit reglementa activitatea din domeniu, alegem doar incompetenti sau plictisiti care nu fac nimic bun.
Deci, pentru a avea rezultate macro, tot de la capul pestelui trebuie sa incepem... altfel ramanem la microfermele precum cea din povestea mea.

mult succes,
Dan

@Dan, ia povestea ta, printeaz-o in font 72, las-o in fiecare sat si comuna:) Pacat, inginerul care s-a revoltat are acum mult mai putine satisfactii in fata computerului si a plansetei decat "taranul" care vindea din Dacia produse proaspete din proprialui ograda. Gresesc? Mentalitatea se poate schimba, DNA-ul nu cred ca este crucial, 7 ani de acasa + primele 5 clase, cam 12 ani pentru a avea o alta generatie, asta daca incepem acum, daca nu mai pleaca invatatorii si profesorii la cules de mai stiu eu ce, daca ne trezim din pumni inainte de KO!
Emi R
Emi R: Re: piete de desfacere pentru produsele agricole si alimentare romanesti
Acum un an sau mai mult (Marti, 29 Iulie 2014 17:42)
Halele industriale din Bucuresti, neatractive pentru clienti
Vezi pagina: 12